DSP02 – Przygody młodego kierownika, czyli plan projektu

Pewnego wiosennego dnia, gdy za oknem piękna deszczowa pogoda na openspace wchodzi team leader. Lekko poddenerwowany, uśmiechem próbuje ukryć wątpliwej jakości zadowolenie z odbytego czterogodzinnego spotkania, w salce bez okna. Widać, że coś się dzieje. Siada na swoim wyprofilowanym krześle, noga porusza się wyłącznie z muzycznych względów. Próbuje się zalogować do swojego laptopa.

Firmowa domena, niczym Gandalf Szary, twierdzi, że dalej nie przepuści, no chyba, że zmienisz hasło na nowe, bo stare wygasło. Po prostu cudnie. Genialny pomysł, dodać kolejną cyfrę do starego hasła i będzie dobrze. Która to już? Siódma? Ósma? Nie ważne, za miesiąc się coś wymyśli. Teraz trzeba zająć się nowym projektem, który został wynegocjowany w salce bez okien. Biznes się zgodził, nawet napisał jakiś dokument z analizą, nic, że i tak do poprawy, ważne, że znalazł budżet i można startować.

I gdyby można było zacząć od razu kodować, jak za starych dobrych, programistycznych czasów. Nie ma tak łatwo, trzeba wysłać zgłoszenie na utworzenie repozytorium w firmowym gitlabie.
Drugie zgłoszenie na podpięcie użytkowników. Jak tu nie rozpętać wojny z adminami, skoro prosili by w zgłoszeniu podawać loginy, a nie imiona i nazwiska? Jaki login ma ten nowo zatrudniony programista? Trudno, chociaż siedzi dwa biurka dalej, nie zapytam, bo to byłoby trzeci raz w tym tygodniu i wizerunek profesjonalnego team leadera pryśnie niczym mydlana bańka. Dobrze, że są emaile z teamcity po buildach. Pierwszy raz się do czegoś przydadzą. A jeszcze TeamCity, kolejne zgłoszenie na podpięcie projektu, niech się buduje.

Wystarczy!!!

Wydaje się znajome? Chociaż to jedynie fikcja, któż z nas choć raz w życiu nie znalazł się w podobnej sytuacji? Narobiło się tych wszystkich systemów wspomagających pracę programisty i bez wątpienia są to przydatne narzędzia, jednak administracja nimi zajmuje trochę czasu.

Mając możliwość wzięcia udziału w konkursie Daj się poznać postanowiłem podjąć wyzwanie i zaproponować rozwiązanie problemu mnogości systemów. Kolejny system 🙂

Jaki mam pomysł?

Niemal każdy system, wykorzystywany w pracy programistycznej posiada jakieś API i z dużym prawdopodobieństwem będzie to Restowe Api, dlatego w trakcie trwania konkursu wezmę na warsztat kilka systemów, które można zmusić do automatycznej współpracy. Jako że czas trwania konkursu jest ograniczony, moje zasoby czasowe jakie mogę poświęcić na projekt też są ograniczone, dlatego postanowiłem ograniczyć zakres prac do pewnego przyzwoitego minimum. Żeby nie przedłużać może niech o moim projekcie opowie obrazek 🙂

 

Infografika ukazująca pomysł Kamil Jóźwiaka na projekt w konkursie Daj się poznać

I jak się podoba? Byłoby mi niezmiernie miło jakbyś pozostawił ślad po sobie w postaci komentarza, albo udostępnij to gdzie tylko chcesz:)

Kamil Jóźwiak

Nazywam się Kamil Jóźwiak i jestem programistą w firmie Sii, specjalizuję się w technologi .Net. W codziennej pracy staram się łączyć wzorce, style architektoniczne, ale przedewszystkim zdrowy rozsądek. Miłośnik czystego kodu i automatyzacji wszystkiego co się da zaatomatyzować.

Zobacz też:
Za górami, za lasami, za siedmioma dolinami, gdzie niepodzielną władzę…