DSP03 – Pierwszy commit

Powoli, ale stanowczo dobiega do końca drugi tydzień konkursu Daj Się Poznać 2017. To co się dzieje w blogosferze dzięki konkursowi jest niesamowite. Dziennie pojewia się wiele postów, które ciężko jest ogarnąć. Wszyscy tworzą, piszą, publikują i się dzieje. Jest moc, a to najważniejsze. W tym tygodniu, przyznaję się bez bicia, niewiele mam do pokazania. Trochę mnie spowalniają problemy zdrowotne, ale najważniejsze, że z dnia na dzień, jest coraz lepiej i mogę powrócić do działania.

Możliwość zrobienia projektu od początku, w całości na swoich zasadach to spora odpowiedzialność. Często pracując z zastanym kodem trzeba się trochę nagimnastykować, bo dojść do akceptowalnego przez siebie poziomu. A to biblioteka nie ta, którą się lubi, a uparcie się twierdzi, że jest najlepsza. A to nie tak nazwana klasa jak powinna być, a to nie to a to nie tamto. Tworząc swój projekt, po swojemu ma się nad wszystkim pełną kontrolę i to jest fajne.
Wykonałem pierwszy „commit” do repozytorium. Na razie wiele tam nie ma, ale uważam, że na samym początku projektu zawsze warto wrzucić do repozytorium czystą wersję aplikacji, niejako punkt wyjścia do dalszej pracy.
Repozytorium Projektanta jest dostępne tutaj https://github.com/kamiljozwiaknet/Projektant
Zgodnie z moimi założeniami, Projektant będzie między innymi służył do tworzenia startowego punktu dla projektu. Na razie robię to ręcznie ale niedługo będzie to już pełna automatyzacja. Nie ukrywam, że bardzo lubię korzystać z git’a. Daje on naprawdę wiele możliwości, które można naprawdę świetnie wykorzystać w trakcie prac nad projektem.
Czysty projekt „wcommitowałem” do brancha master. Jest to domyślnie główna gałąź w każdym repozytorium i tego się trzymajmy. Pytanie gdzie znaleźć kod, który jest aktualnie na „produkcji”, gdzie commitować nowe funkcjonalności, jak oznaczać stabilne wersje? Itd. Itp. Do tego wszystkiego można wykorzystać branche 🙂 ale na ten temat będzie oddzielny post. Obecnie wszelkie rzeczy jakie będę robił pojawią się w branchu develop.
Wszystko co będę robił w ramach Projektanta będę opisywał w ramach Issue jakie można zgłaszać na GitHubie. Jest to bardzo przyjemna forma „zarządzania” pracami nad projektem, bo bez większego trudu można sobie stworzyć coś na kształt tablicy scrumowej i od razu widać co jest do zrobienia, co się robi a co już jest zrobione.
Ok. Mamy tablicę z zadaniami mamy repozytorium, pytanie jak to wszystko połączyć ze sobą? Sprawa okazuje się prostsza niż można się spodziewać. Rozwiązaniem są konwencje nazewnicze. Każdy task ma przypisany Id’ik, i jeśli skończyliśmy pracę commitując wystarczy dodać w treści commita np. closed #x gdzie x to wspomniany numer id.
Napisałem „np.” bo to nie jedyny sposób, pełną listę można znaleźć na https://github.com/gitbucket/gitbucket/wiki/How-to-Close-Reference-issues-&-pull-request
To na dzisiaj tyle, co dalej?
Już na horyzoncie widać weekend, więc będzie trochę więcej czasu by pokodzić, ale pojawi się jeszcze jeden post w pełni opisujący cały model branchowania zaproponowany przez
Vincent’a Driessen’a

Z programistycznym pozdrowieniem.
Kamil Jóźwiak

Kamil Jóźwiak

Nazywam się Kamil Jóźwiak i jestem programistą w firmie Sii, specjalizuję się w technologi .Net. W codziennej pracy staram się łączyć wzorce, style architektoniczne, ale przedewszystkim zdrowy rozsądek. Miłośnik czystego kodu i automatyzacji wszystkiego co się da zaatomatyzować.

Zobacz też:
Pewnego wiosennego dnia, gdy za oknem piękna deszczowa pogoda na…